Віхи чеської історії: Емілія Куроченко та її хатина-музей у Молодаво
На Дубенщині в селі Молодаво, що в Привільненській громаді, мешкає корінна чешка Емілія Куроченко (Тенглер). Жінка має бажання ділитися цікавою інформацією, адже хоче, щоб чеська історія мала своє продовження в цьому селі. Саме тому двері оселі пані Емілії постійно відчинені для тих, кого цікавить історія чехів у Молодаво.
Історію життя Емілії Куроченко розповіли в Управлінні культури і туризму Рівненської ОДА в межах проєкту «Рівненщина на смак».
Село Молодаво розташувалося біля Малої Стубелки, притоки Стубли. Перша згадка про село датована 1561 роком і згадується воно як «Молодавское», потім Молодава, а зараз Молодаво.
Старожили розповідають, що приблизно з 1861 року село почали заселяти переселенці з Чехії, які їхали сюди за кращим майбутнім. Вони були великими господарями. Мали багато землі, тому люди до них наймалися. У селі були молочарня, цегельня, млин, пожежна, чеські лавки, корчма.
Так і приїхала родина Тенглерів. Нині в селі Молодаво проживає Емілія Куроченко (Тенглер) - корінна чешка. Народилася Емілія 27 жовтня 1944 року. Закінчила середню школу в с. Мирогоща. Навчалася та працювала в Рівному диспетчеркою жил будинку, інженеркою лабораторії домобудівного комбінату, згодом - начальницею ВТК, інженеркою з нової техніки і раціоналізації, потім - ЗАТ РДБК Рівненського домокомбінату «Мілка».
1964 року Емілія вийшла заміж за українця Івана Івановича Куроченко. У них - двоє дітей. Живе Емілія Йосипівна в будинку свого батька, має гарний сад, котиків, собачок. Роботяща, ініціативна, співуча, завжди в гарному гуморі. Незважаючи на свій вік, жінка бере активну участь у житті громади. Вона була членкинею чеського товариства «Стромовка». 2009 року побувала на Всесвітньому фестивалі чехів, які живуть за кордоном, із Праги. Охоче ділиться цікавими розповідями про свою родину, чеське коріння.
Як додають у повідомленні, будинок пані Емілії схожий на хатину-музей. Тут у хорошому стані збереглися багато речей, зроблених руками батька жінки. Це - меблі, предмети ужитку, вишивки, яким понад 100 років. Їх вишивали мама та тітка пані Емілії. Родина була освічена. У вільний час любили багато читати. Ще до сьогодні збереглися журнали із 1939 року, які отримувала сім'я. Пані Емілія бережно ставиться до листів, які писав батько мамі з війни.
Жінка має велике бажання передати цікаву інформацію, щоб чеська історія мала своє продовження в с. Молодаво. Двері її оселі постійно відчинені для тих, кого цікавить історія чехів у селі. Неодноразово в бібліотеці-філії Молодаво проводили цікаві зустрічі з Емілією. Книжкову виставку «Чехи і Молодаво» завжди доповнюють вишивки, альбоми, фотографії, предмети побуту.
До речі, пані Емілія цьогоріч відзначатиме свій ювілей – 80-річчя.
Читайте також: Громади Дубенщини попрощалися з трьома захисниками
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром