Тижні роботи і тисячі намистин: унікальні етноприкраси з бісеру створює майстриня з Радивилова

Бісерні вироби Наталії Присяжнюк з Радивилова приваблюють своєю ексклюзивністю та оригінальністю. Це – дивовижний світ блиску та кольорів, правила ліній та символів, і де кожен виріб має власний характер, символіку та сенс.
Про це з майстринею спілкувалась журналістка Район.Дубно.
Гердани, силянки, браслети, кольє – етноприкраси, які актуальні в 21-му столітті, доповнюють стиль жінки, і, як справжні обереги, збагачені позитивною енергетикою майстрині, символізують зв'язок з культурним кодом українців.
Робота ця вимагає терпіння, точності та творчого підходу.
За роки бісероплетіння Наталя Присяжнюк досконало опанувала різні відомі техніки: мозаїчне та цегляне, плетіння «ндебеле» (яке походить від африканських племен), а також традиційні українські способи створення герданів та силянок – ці техніки зародились на Закарпатті. Для більшої зручності в роботі використовує спеціальний настільний станок, який значно полегшує процес, бо дозволяє натягувати волосінь та в рази швидше нанизувати бісеринки відповідно до обраного малюнка.
Особливою гордістю майстрині є її розкішні гердани – нагрудні прикраси у вигляді стрічок із бісеру. А також широкі бісерні комірці – відомі за назвами «криза», «Лемківська кривулька». Це давня прикраса, що накриває плечі, груди і спину жінки. Одне із надбань, що символізує різноманітність та унікальність української культури.
Підібрані зі смаком, такі речі гармонійно доповнюють жіночий образ, додаючи елегантності й вишуканості.
«Щоб створити один гердан, затрачаю майже два тижні кропіткої роботи. Чим складніший малюнок, тим більше часу займає відтворити його бісером. Завжди роблю це з творчим азартом, навіть можу засидітись до пізньої ночі за роботою», – ділиться тонкощами свого заняття майстриня.
За її словами, якісний бісер може зберігати свій вигляд десятиліттями, якщо дотримуватися правильних умов зберігання (від тривалого перебування на прямому сонячному промінні).
У час повномасштабної війни у асортименті робіт найбільш популярними, каже Наталя Присяжнюк, стали бісерні перстні, браслети та сережки з українською символікою. Наталя також створює патріотичні амулети та котильйони для військових. Майстриня вірить, що вкладена в ці вироби енергія та молитва можуть оберігати захисників.
«Коли працюю над такими речами, то ніби створюю для наших воїнів маленьку частинку захисту», – розповідає вона.
Окрім створення прикрас, майстриня ділиться своїм досвідом. Вона проводить майстер-класи для молоді у Радивилівському міському Будинку культури, де навчає охочих мистецтву бісероплетіння. За її словами, сучасні дівчата дедалі більше цікавляться автентичними українськими речами, які демонструють українську ідентичність.
Читайте також: 85-річна жителька Радивилова отримує перший паспорт для закордонних подорожей
-
Сьогодні
-
Завтра
-
Незабаром